Jak zorganizować zieloną przestrzeń w biurze? Aranżacja ogrodu wertykalnego

Zastosowanie zieleni w biurach, gdzie przez długi czas skupiamy wzrok na ekranie komputera, jest zbawiennym rozwiązaniem dla naszego zdrowia i samopoczucia. Kwiaty, zieleń, przyroda – pomagają nam wyciszyć się, uspokoić nerwy, pozwalają oczom na odpoczynek, a to tylko część z zalet wprowadzenia roślin do biur. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się kwiaty do biura i ogrody wertykalne w mieście. Jak zaaranżować taki zielony kąt? Jak wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i efektywność w pracy? Sprawdźmy. 

Kwiaty do biura – które sprawdzą się najlepiej?

Kwiaty do biura w Krakowie to nie tylko piękna i elegancka ozdoba, ale przede wszystkim miły dodatek, który przełamie surowość wnętrza i poczucie zamknięcia w czterech betonowych ścianach. Choć kwiaty cięte w wazonie pięknie się prezentują, to zdecydowanie bardziej ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem będą kwiaty doniczkowe – szczególnie jeśli biuro jest odpowiednio nasłonecznione i podejmiemy się odpowiedniego dbania o nie. Piękna duża donica, może być również ozdobnym elementem wystroju wnętrza. Nie musimy stawiać koniecznie na wielkie, rozłożyste rośliny. Miłym akcentem w biurze mogą być sukulenty i kaktusy. Bardzo modnymi roślinami w ostatnim czasie są:

  • Monstera deliciosa,
  • Strelicja NIcolai, 
  • skrzydłokwiat, Spathiphyllum ‘Pearl Cupido’,
  • Ficus elastica,
  • zielistka, Chlorophytum comosum ‘Atlantic’. 

Zalety płynące z wykorzystania zieleni w biurze.

Wielogodzinna praca przy ekranie komputera sprawia, że nasze oczy są zmęczone, suche, zaczerwienione i podrażnione. Warto w trakcie przerwy odwrócić wzrok w kierunku zieleni, która uspokaja, a oczy odpoczywają patrząc na ten kolor. Dodatkowo rośliny w pomieszczeniu zwiększają nawilżenie powietrza, a także są naturalnym filtrem oczyszczającym. Szczególnie w dużych miastach, gdzie widok za oknem biurowców to zwykle ruchliwe ulice, blokowiska, drapacze chmur, czy budynki użyteczności publicznej – namiastka przyrody w naszym otoczeniu wpłynie na przytulność i dobre samopoczucie w miejscu pracy. W niektórych korporacjach normą stają się strefy wypoczynku, w których dominuje zieleń, bujna roślinność, fotele i szezlongi do odpoczynku. 

Ogrody wertykalne w mieście – czym są i jak je zorganizować?

Ogród wertykalny polega na sadzeniu roślin na specjalnym konstrukcjach na ścianie lub na stelażu, który do będzie do niej przylegał. W praktyce oznacza to, że całą ścianę naszego biura możemy zagospodarować tak, aby stanowiła zieloną przestrzeń i dużą powierzchnię zapełnioną roślinnością, kwiatami. Wiele osób wykorzystuje także mech, jako element dekoracyjny. Ogród wertykalny w mieście może zastąpić taras, balkon, czy tradycyjny ogród. Wystarczy stworzyć stabilną i piękną konstrukcję, dodać odpowiednie oświetlenie i na przykład zestaw wypoczynkowy, który pozwoli na podziwianie roślinności. Taki ogród wertykalny może stworzyć wizualne złudzenie, jakby ściany były porośnięte zielenią, co stanowi idealne przełamanie loftowych i nowoczesnych wnętrz. Często łączy się go z materiałami, takimi jak drewno, beton, marmur czy granit, ponieważ niezwykle modne jest połączenie bujnej roślinności z surowością wnętrza.

Podsumowując – zieleń jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także niezwykle potrzebnym dodatkiem pozytywnie wpływającym na efektywność naszej pracy, zdrowie i samopoczucie. Wielogodzinne zamknięcie w czterech ścianach bez kontaktu z naturą,  z widokiem na szare miasto nie wpływa na nas motywująco do pracy i do aktywności. Warto zadbać o roślinność zarówno w naszych domach, jak i w miejscu pracy.