Roślinność w biurze – czy ma znaczenie?

Biura już od pewnego czasu nie kojarzą się wyłącznie z surowym wystrojem wnętrz. Obecność w miejscu pracy kwiatów i elementów roślinnych sprawia, że korzyści czerpią zarówno pracownicy, jak i kadra zarządzająca. Współcześnie mamy wybór wielu możliwości urozmaicających aranżację biura – są to nie tylko tradycyjne kwiaty doniczkowe lub cięte, ale i nieco oryginalniejsze rozwiązania, takie jak ogród wertykalny czy mech na ścianie. 

Roślinność w biurze

Wciąż najczęściej wybieraną opcją są tradycyjne kwiaty doniczkowe. Decydując się na nie należy kierować się ich wymaganiami, ponieważ na ogół nie ma tam osoby, której zadaniem jest dbanie wyłącznie o roślinność. Wiele kwiatów potrzebuje odpowiedniej temperatury, naświetlenia czy wilgotności. Uniwersalne rośliny doniczkowe, które dobrze sprawdzą się w biurze i nie mają szczególnych wymagań, to m.in.: dracena, palma koralowa, sansewieria czy figowiec benjamina. 

Znacznie rzadziej decydujemy się na ścianę z mchu lub ogrody wertykalne, co prawdopodobnie wiąże się z kosztami. Obydwie formy są jednak opcjami długoterminowymi, a ich obecność w miejscu pracy zwróci się z nawiązką. Ściany z mchu wprawdzie nie wpływają na poprawę jakości powietrza, ponieważ to mech zbierany ręcznie i poddany specjalnej obróbce (dzięki której wytrzyma długie lata bez podlewania, naświetlania i specjalnej pielęgnacji), jednak kto nie chciałby mieć kawałka lasu przy sobie? Taka ściana uspokoi i odpręży oraz pozwoli odpocząć oczom. W zależności od preferencji może to być niewielki kawałek na ścianie, jak również mech może obejmować jej całą powierzchnię. 

Ogród wertykalny to nieco bardziej wymagająca forma roślinności, ponieważ jest to ściana wykonana z doniczek. Wiele doniczek znajduje się w rzęsach i kolumnach, dzięki czemu mogą one niekiedy zajmować nawet całą ścianę. W każdej znajduje się roślina – tutaj można dowolnie wybierać ich rodzaje, aby uzyskać wymarzony efekt. Każda wymaga jednak podlewania i pielęgnacji. Ostatecznie można uzyskać nawet efekt dżungli i dziko rosnącego buszu. Widok przyjemny dla oka, co docenią zarówno pracownicy, jak i potencjalni klienci. 

Dlaczego warto zadbać o elementy natury w biurze?

Kwiaty do biura czy inne wspomniane opcja to świetna forma motywacji pracowników. Jak powszechnie wiadomo, kolor zielony zmniejsza poziom stresu, uspokaja i pozwala się zrelaksować. A nikt nie jest w pracy bardziej wydajny niż odprężony pracownik. Roślinność pozwoli na lepszą koncentrację, poprawi motywację do pracy oraz zadba o pozytywne samopoczucie. Roślinność w miejscu pracy jest ważna również dla kadry zarządzającej – osoby na wyższych stanowiskach często decydują o losach firmy, podejmują trudne decyzje i dbają o wewnętrzne funkcjonowanie całej firmy. Żyją w biegu i stresie. Ogród wertykalny lub ściana z mchu w ich gabinetach sprawią, że praca będzie mniej stresująca i nerwowa, także poprzez poprawę jakości wdychanego powietrza. Większa ilość tlenu sprawi, że pomysły same będą pojawiać się w głowach. Nie należy zapominać, że biura stanowią często miejsce spotkań ważnych członków innych firm oraz klientów. Powinny stanowić wizytówkę przedsiębiorstwa. Bardzo dobrze świadczą o nim: dbałość o pracowników i rośliny oraz zamiłowanie do natury.