Czym cechuje się rekuperacja?

Rekuperacja jest mechaniczną wentylacją z odzyskiem ciepła. To niezwykle popularne rozwiązanie, z jakiego korzysta coraz więcej osób. Pamiętajmy o tym, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna dotyczy ciągu wytwarzanego przez kominy, co ma wiele wad. Jakie zalety ma rekuperacja? Czym cechuje się jej montaż? Jak działa takie rozwiązanie?

Rekuperacja Warszawa

Rekuperacja Warszawa jest cenionym rozwiązaniem, jakie ma wiele korzyści. Opiera się na mechanicznej wentylacji, gdzie dochodzi do ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę. Urządzenie nosi nazwę rekuperatora – ma on za zadanie umożliwić kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego oraz usuwanego z wnętrza, jak też odzyskiwanie ciepła z nagrzanego już powietrza. Najprościej rzecz ujmując, jest to system pozwalający wymieniać zużyte powietrze w naszym domu na czyste i świeże, przy odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. 

Rekuperacja – jak działa?

Proces działania rekuperacji nie jest skomplikowany. Po zainstalowaniu urządzenia rekuperator jest sercem instalacji. Wyciąga on powietrze w dwóch kierunkach jednocześnie. Pierwszym strumieniem jest powietrze zimne i czyste, jakie zaciąga się z zewnątrz budynku. Drugim strumieniem natomiast jest ciepłe i zużyte powietrze, które jest wyciągane z wewnątrz przez anemostaty (okrągłe kratki umieszczone w ścianach i na suficie). Kolejnym krokiem jest spotkanie dwóch strumieni ciepła w wymienniku ciepła. Strumienie przechodzą przez wymiennik, pozostawiając w nim ciepło oraz przyjmując je z powrotem. Co ciekawe, od urządzenia biegną kanały wentylacyjne o różnych średnicach, dzięki czemu świeże powietrze rozprowadzane jest po całym domu, a brudne jest wyciągane na zewnątrz. Montaż rekuperacji jest zazwyczaj przeprowadzony przez specjalistów. 

Plusem jest fakt, że rekuperacja pozwala oczyszczać powietrze i ogrzewać je. Strumienie są wolne od alergenów i zanieczyszczeń, co jest sporą przewagą nad normalnym otwieraniem okien. Użytkownicy nie przejmują się sąsiadami, którzy palą w piecach różnorodnym paliwem, gdyż filtr rekuperacji przepuszcza do wnętrza domu jedynie czyste powietrze. 

Montaż rekuperacji

Montaż rekuperatora wymaga zapamiętania kilku zasad, jakie zapewnią sprawnie działanie całego systemu. Rekuperacja Warszawa korzysta z możliwie jak najkrótszych przewodów. Nie zapominajmy o zastosowaniu odpowiednich przedmiotów tego typu, które mają za zadanie odprowadzać i doprowadzać powietrze. Kolejną kwestią jest dostęp do urządzeń w trakcie konserwacyjnych prac. Temperatura powietrza we wnętrzu, gdzie znajduje się rekuperator, nie powinna spadać poniżej 5 stopni Celsjusza. Konieczne jest też podłączenie kondensatu do kanalizacji, co pozwoli odprowadzać powietrze. Montażyści korzystają z kabla do sterownika lub połączenia urządzenia z routerem. Fachowy montaż rekuperacji najczęściej jest wykonywany przez specjalistów, którzy bardzo dobrze znają się na swojej pracy. 

Rekuperacja w Warszawie ma wiele korzyści, jakie zostały docenione przez użytkowników. To nowoczesna wentylacja mechaniczna bazująca na wydajnej pracy urządzenia.