Rodzaje klimatyzacji i kryteria, na podstawie których je wyróżniamy

Do niedawna klimatyzacja kojarzyła nam się głównie z niektórymi biurami, sklepami i samochodami. Coraz częściej jednak pojawia się również w budynkach mieszkalnych. Z kolei w pozostałych miejscach staje się standardem. Rozważając jej zamontowanie, warto sprawdzić, jakie rozwiązania oferuje w tej chwili rynek.

Klimatyzacja klimatyzacji nierówna

Poszczególne rodzaje klimatyzacji wyróżniamy biorąc pod uwagę różne kryteria. Jednym z nich może być mobilność urządzeń. Wtedy mamy do czynienia z klimatyzatorami przenośnymi lub z montowanymi na stałe. Ten drugi rodzaj jest optymalny, ale i klimatyzatory przenośne nie są pozbawione zalet. Można je stosować doraźnie, sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach, są tańsze, łatwo można je przetransportować.

Innego podziału można dokonać biorąc pod uwagę sposób odbioru energii z pomieszczenia. Na tej podstawie wyróżniamy klimatyzację bezpośredniego odparowania (ciepło z pomieszczenia pobierane jest przez odparowujący czynnik chłodniczy, w drugim kroku pomieszczenie jest chłodzone) oraz klimatyzację z systemem wody lodowej. W tym przypadku ciepło jest pobierane przez wodę, a następnie przekazane do odparowującego czynnika chłodniczego. Pierwszy z wymienionych systemów jest stosunkowo tani i cichy, drugi jest droższy, ale da się go zainstalować w niemal każdym budynku.

Kolejnym kryterium na podstawie którego można wyróżnić różne rodzaje klimatyzacji jest tryb pracy klimatyzatorów. Klimatyzatory typu on-off są tańsze i pojawiły się w użyciu jako pierwsze. Coraz częściej są jednak wypierane przez klimatyzatory invertowe, czyli takie, które same dopasowują intensywność pracy do temperatury, jaka panować ma w danym pomieszczeniu. W porównaniu do tych pierwszych pobierają mniej prądu.

Podział klimatyzacji ze względu na budowę klimatyzatorów i rozwiązania montażowe

Biorąc pod uwagę budowę klimatyzatorów możemy również wyróżnić:

  • klimatyzatory monoblock,
  • klimatyzatory split,
  • klimatyzatory multisplit.

Monobloki składają się z jednego urządzenia. W zależności od modelu oraz rozwiązań dostępnych w danym obiekcie, gorące powietrze odprowadzane jest przewodem zlokalizowanym w otworze okiennym lub podłączonym bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.

Urządzenia typu split i multusplit są bardziej skomplikowane, składają się z co najmniej dwóch jednostek połączonych ze sobą linią chłodniczą (nazywaną freonową). Ta para zaizolowanych miedzianych rur umożliwiająca przepływ czynnika chłodniczego. Poszczególne jednostki klimatyzatora połączone są również instalacją elektryczną.

Montaż klimatyzacji wymaga odpowiedniego doświadczenia. Mają je zwłaszcza firmy świadczące usługi z zakresu klimatyzacja Warszawa. Stolica jest jednym z tych miejsc, w których liczba klimatyzowanych obiektów różnego typu jest stosunkowo duża.

Warto też dodać, że w zależności od sposobu montażu jednostki typu split i multi split można podzielić na:

  • klimatyzatory kanałowe,
  • klimatyzatory kasetonowe,
  • klimatyzatory przypodłogowe,
  • klimatyzatory ścienno-przysufitowe,
  • klimatyzatory ścienne.